Top najczęściej zadawanych pytań

Jaką wersję programu muszę kupić – pełną czy aktualizację?
Jeśli kupujesz nasz program po raz pierwszy, wtedy pełną. Jeśli kiedykolwiek kupiłeś nasz program, kupujesz aktualizację (link – klikamy na pudełko i w prawym górnym rogu jest wybór wersji).

Chciałbym od nowa zainstalować program Faktury Express (albo na drugim komputerze), ale nie chcę utracić wprowadzonych danych. Co mam zrobić?
Aby przenieść bazę danych należy wykonać poniższe kroki:
1. Wykonać eksport danych na pierwszym komputerze poprzez przycisk Eksport danych w naszym programie
2. Utworzony plik z rozszerzeniem .zip należy przenieść na dysk zewnętrzny (np. na pendrive)
3. Na nowym komputerze instalujemy nową wersję (pliki do pobrania – tutaj) i wprowadzamy kod rejestracyjny.
4. Wgrywamy bazę danych na drugim komputerze poprzez przycisk Import danych w naszym programie (należy wskazać wcześniej utworzony plik)
Polecamy ze względów bezpieczeństwa raz na tydzień archiwizować dane w bezpiecznym miejscu (opcja automatycznej archiwizacji w panelu Administracja).

Straciłem klucz aktywacyjny do programu, jak go odzyskać?
Klucze aktywacyjne znajdują się na fakturze zakupowej oraz e-mailu otrzymanych podczas zakupu programu.
Można również skorzystać z naszego systemu ponownego wysłania kodu.
Na stronie: link proszę wprowadzić NIP, a kod zostanie wysłany na e-mail podany przy
zamówieniu.

Jak poprawnie wystawić fakturę zaliczkową w najnowszych wersjach programu?
Aby wystawić fakturę zaliczkową należy wybrać rodzaj dokumentu – faktura zaliczkowa – nowa. Kolejne to kontynuacje, ostatnia – końcowa.
Każda faktura powinna być wystawiona tak, aby zawierała cenę wpłaconej zaliczki.
Przykładowo, sprzedając towar za 300 zł w 3 zaliczkach po 100 zł należy:
1. Wystawić nową fakturę zaliczkową wpisując tam towar i wpisać kwotę otrzymanej pierwszej zaliczki (100,00 zł).
2. Po otrzymaniu drugiej zaliczki, należy wystawić fakturę zaliczkową – kontynuacja, wybrać fakturę wystawioną w punkcie 1. i wpisać wartość drugiej otrzymanej zaliczki (100,00 zł).
3. Po otrzymaniu ostatniej zaliczki, należy wystawić fakturę zaliczkową – końcowa, wybrać fakturę wystawioną ostatnio w punkcie 2. i ustawić kwotę 300,00 zł. Na fakturze pokażą się poprzednie zaliczki i kwota do dopłaty – 100,00 zł.

Czy program Faktury Express będzie generował pliki jpk?
W programie Faktury Express jest już możliwość generowania jednolitego pliku kontrolnego jpk – jpk vat i jpk fa. Jest to narzędzie w wersji BETA, przepisy odnośnie specyfikacji pliku zmieniają się bardzo często.
Innych plików jpk w programie nie przewidujemy. Myślimy, że tylko programy wielkich producentów będą miały wszystkie pliki jpk, jest to potężny temat, niedostępny dla mniejszych producentów oprogramowania. Jeśli potrzebujecie Państwo program księgowo-magazynowy niestety nie posiadamy takiego programu i nie będziemy wspierać jpk w tym zakresie.
Do wysyłania plików jpk do urzędów skarbowych MF udostępniło specjalną aplikację, dostępną pod adresem: link Przed wysłaniem pliku jpk do MF zalecamy dokładnie sprawdzenie go przez specjalistyczne biuro księgowe.
Wszelkie informacje na temat nowych przepisów znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów – link

Jak w programie można zastosować VAT Split Payment / mechanizm podzielonej płatności VAT?
Program ma możliwość w edycji sprzedawcy wprowadzenia drugiego konta na fakturze, ale nie jest to konieczne. Dokładne wyjaśnienie tego systemu można przeczytać tutaj – link